Reuse centrum Ostrava, které provozuje odpadová společnost OZO Ostrava za podpory statutárního města Ostravy, nedávno oslavilo rok od svého založení. Během této doby si získalo velkou oblibu návštěvníků, kteří dali nový život už více než 43 tisícům předmětů. Díky tomu je na konto sbírky Veřejná zeleň města Ostravy vloženo již 831 tisíc korun! Kromě toho centrum v říjnu získalo v soutěži Stavba roku 2021 cenu za mimořádný celospolečenský přínos.

 

Reuse centrum Ostrava, které je zaměřeno na opětovné použití věcí, jež by jinak skončily jako odpad, bylo v areálu společnosti OZO Ostrava v Přívoze otevřeno 19. září 2020. „Šlo o další z projektů, jejichž realizací se město ve spolupráci se společností OZO Ostrava dlouhodobě snaží o minimalizování objemu odpadu a o jeho co nejlepší využití. Reuse centrum je jednou z cest, jak toho dosáhnout,“ říká náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a upozorňuje, že celý výtěžek z prodeje předmětů v tomto centru je určen na výsadbu zeleně ve městě. „První lokalitou, kde se v případě příznivého počasí s výsadbou hrazenou z této veřejné sbírky začne, jsou zahrady ostravského centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek,“ informuje Kateřina Šebestová a podotýká, že nejde o první spolupráci Reuse centra Ostrava a této organizace. „Klienti Čtyřlístku po celé léto v dílně reuse centra, která je k dispozici i veřejnosti, ve spolupráci se zaměstnanci OZO Ostrava vyrábějí vyvýšené záhony z vyřazených přepravních palet,“ upřesňuje náměstkyně primátora.

„Naše reuse centrum, které je jedním ze zakládajících členů České federace nábytkových bank a re-use center, je jasným příkladem toho, že funkční předměty, o něž už původní vlastníci nestojí, mohou ještě sloužit a dělat radost novým majitelům,“ vysvětluje jednatel městské odpadové společnosti OZO Ostrava Karel Belda a upřesňuje, že cena nabízených předmětů se pohybuje od 10 do 200 korun, přičemž průměrný příspěvek do veřejné sbírky za jeden předmět se pohybuje okolo 20 korun. „Stávající majitelé mohou věci určené pro reuse centrum odevzdávat ve všech 11 ostravských sběrných dvorech. Po předchozí telefonické dohodě lze předměty přivézt i přímo do reuse centra, takže člověk může na jednom místě darovat nepotřebný předmět a zároveň si z reuse centra odvézt něco, co se mu hodí,“ dodává K. Belda.

V Reuse centru Ostrava zájemci najdou věci s příběhem, které už svým původním majitelům dosloužily, ale stále mohou přinést radost a užitek jiným lidem – hračky, knihy, sportovní potřeby, nábytek, nádobí a spoustu dalších předmětů do domácnosti.

„V současné době jsme svědky velkého „reuse boomu“ – reuse centra zakládá řada měst a na nás se často zástupci těchto měst obracejí, abychom jim poradili, jak na to,“ nastiňuje Vladimíra Karasová, tisková mluvčí OZO Ostrava, fakt, že Reuse centrum Ostrava si za poměrně krátkou domu vybudovalo nejen v rámci kraje, ale i celé republiky velmi dobré jméno. Svědčí o tom i nedávné ocenění v soutěži Stavba roku „Snažíme se naše zkušenosti předávat dál a šířit osvětu. Proto se Reuse centrum Ostrava prezentovalo již na dvou odborných konferencích, ale také široké veřejnosti na ostravském Festivalu v ulicích a Ostravském kompotu, uspořádalo debatní akci pro veřejnost s názvem Udržitelná domácnost, připravilo i workshopy se zaměřením na upcyklaci a nabídlo prostor pro prezentaci partnerským subjektům a organizacím,“ vypočítává V. Karasová s tím, že na nejbližší období připravuje Reuse centrum Ostrava bohatý doprovodný program, který začne už v pátek 12. 11. 2021 akcí Green Swap aneb Výměna rostlin. Následovat bude předvánoční série swapů a tvořivých dílen, které by měly lidem ukázat, že i Vánoce se dají zažít v duchu reuse, tedy opětovného používání věcí.