Společnost OZO Ostrava zve na den otevřených dveří

Zajezdit si ve šlapacím autíčku z popelnice, prozkoumat popelářský vůz a případně si odnést domů jeho malý model, zahrát si nejrůznější hry zaměřené na využívání odpadů, vidět, jak se zpracovává odpad, zasadit kytičku do zeminového substrátu vytvořeného z bioodpadu… To je jen malý výčet aktivit připravených pro dětské návštěvníky dne otevřených dveří městské odpadové společnosti OZO Ostrava, který se uskuteční v sobotu 22. září. Dveře areálu v Kunčicích budou ten den od 9 do 16 hodin otevřeny všem, kteří se chtějí detailně seznámit se zpracováváním odpadu a se vším, co s tím souvisí.

„Typickými návštěvníky našeho dne otevřených dveří, jenž pořádáme co dva roky, bývají sice rodiny s předškolními dětmi, ale akce je koncipována pro všechny generace,“

zve Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava a zdůrazňuje, že letos firma kromě klasické komentované prohlídky všech třídicích linek představí i novou linku na výrobu paliva.

Společnost se tentokrát chce prezentovat především jako výrobce paliv. Toto zaměření není u odpadových firem příliš obvyklé, takže příchozí mají jistotu, že se seznámí s něčím, co je výjimečné nejen v rámci kraje, ale i republiky. Návštěvníci dne otevřených dveří uvidí nejen to, že je třeba odpady třídit, aby mohly být co nejlépe využity, ale že úplně nejlepší je odpad nevytvářet. Proto bude součástí celodenního programu také upcyklační jarmark zaměřený na to, jak využívat staré věci a přetvářet je na něco úplně nového. Takže tu budou různé tvůrčí dílny a workshopy, kde bude možné se naučit, jak vyrobit tašku ze starého trička, ze starých sklenic vázu a podobně.

Navíc bude před dnem otevřených dveří všem ostravským domácnostem doručena brožura, která filozofii nevytváření odpadu a jeho opakovaného využívání blíže představí a jejíž součástí bude i dotazník s několika otázkami zaměřenými na nakládání s odpady. Ti, kteří vyplněný dotazník během dne otevřených dveří odevzdají, dostanou praktický dárek v podobě nápadité nákupní tašky. Tu budou mít neustále po ruce, aby si z obchodů nemuseli odnášet nákup v jednorázových taškách, které jako odpad zatěžují životní prostředí.

Na den otevřených dveří jeďte na růžovém kole zdarma

V sobotu bude v areálu společnosti OZO Ostrava k dispozici také informační stánek ke kampani s doprovodným programem. V tento den budou moci uživatelé bikesharingu dorazit na akci Den otevřených dveří OZO Ostrava na oblíbeném růžovém kole a po zadání akčního kódu rekoladoozo dojedou tam i zpět zdarma.

Systém sdílení jízdních kol, který jsme v Ostravě spustili na začátku května, funguje opravdu skvěle. V současné době máme k dispozici 230 kol, šedesát stanic, kde jsou kola zaparkovaná a až 700 realizovaných výpůjček denně. Lidé, kteří bikesharing využívají, přispívají nejen k zlepšení ovzduší v Ostravě, ale navíc pohybem prospívají svému zdraví,“

dodala náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Bližší informace o programu dne otevřených dveří budou zveřejněny na webových stránkách www.ozoostrava.cz.