Ve skupině plameňáků kubánských v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je k vidění už osm čerstvě vylíhlých mláďat. Jejich počet ale může být ještě vyšší, jelikož několik párů stále inkubuje svá vejce. Návštěvníci mají možnost malé plameňáky pozorovat na hnízdě a některé už také při obhlídce okolního světa. A to až do osmi hodin večer.
Hejno plameňáků kubánských v ostravské zoologické zahradě aktuálně čítá 52 jedinců. Mezi nimi je 12 chovných párů, které letos zasedly na vejce. Ostatní členové skupiny jsou nerozmnožující se plameňáci, například nespárovaní jedinci nebo mláďata z předchozích let, která postupně dospívají a do reprodukce se zapojí v jedné z následujících hnízdních sezón.
Samice plameňáků snáší jedno bíle zbarvené vejce do homolovitého hnízda vysokého až 30 cm vybudovaného z bahna, písku a dalšího stavebního materiálu z okolí hnízda. Při inkubaci vejce i při následné péči o mládě a jeho krmení se střídají oba rodiče. První mládě se letos vylíhlo 24. června. Pečuje o ně pár, pro který je to rodičovská premiéra. Další mláďata se líhla postupně a několik by se jich mělo ještě vylíhnout (video v příloze zachycuje klubajícího se plameňáka). Mláďata plameňáků po vylíhnutí váží okolo 200 gramů a jsou pokryta šedobílým prachovým peřím. Na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček.
Charakteristické intenzivní červenorůžové zbarvení získají v průběhu druhého roku života. Mládě zůstává na hnízdě jen krátce. Už po několika dnech začíná podnikat výlety do okolí. Zbarvení plameňáků je způsobeno oranžovo-červenými barvivy (karotenoidy) obsaženými v potravě plameňáků, která se ukládají do peří. První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých, kterou tvoří plankton – drobní korýši, řasy a rozsivky, v lidské péči pak specializované granule.
Ostravská zoo chová starobylé elegantní ptáky ze specializovaného řádu plameňáků (Phoenicopteriformes) od roku 1979 a během této doby se podařilo odchovat téměř 100 mláďat (počítáno bez těch letošních). Ve skupině žijí stále dva jedinci, kteří byli v roce 1979 do zoo jako dospělí přivezeni, to znamená, že mají více než 40 let a stále se zapojují do rozmnožování. Plameňáci jsou dlouhověcí ptáci a mohou se dožívat přes 50 let, někdy se uvádí i 70 až 80.
Hnízdící plameňáky mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu u vstupu do zoo – během prázdnin dokonce o hodinu déle!
Video ke stažení: Jak se klube plameňák (M. Cholevíková)
Prodloužení otevírací doby areálu do 20 hodin
Prodloužená otevírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava bude platit po dobu letních prázdnin – od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci budou moci v areálu zůstat až do 20. hodiny a užít si podvečerní atmosféru. Nezřídka k nám míří lidé v průběhu pracovního týdne po práci, chceme jim tedy umožnit, aby si pobyt v zoo užili o hodinu déle. Do 20 hod. bude v provozu zooshop u východu ze zoo a také zoovláček. Déle bude otevřena i většina stánků s občerstvením a restaurace.
Podrobné informace ke speciálním prohlídkám najdete na webových stránkách zoo:
– večerní komentované prohlídky
– komentované prohlídky skleníků