V pátek se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jedná se o první mládě vzácného lidoopa, které přišlo na svět v Pavilonu evoluce. Porodila jej 15letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům.

Matkou mláděte je 15letá samice, která byla dovezena do Ostravy v roce 2016 ze Zoo Lipsko. Jedná se o její první mládě. Vzhledem k tomu, že primáti nemají péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic při odchovu mláďat. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého jsme získali na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

„Mládě prospívá a vše se zdá být v pořádku. Samice je ale prvorodička, proto jí chceme dopřát klid při odchovu svého prvního potomka. Rovněž celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla, a proto bude pavilon uzavřen, případně otevřen v omezeném režimu. Prosíme tedy návštěvníky o pochopení a trpělivost,“ vysvětluje zooložka Jana Pluháčková. Jedná se o vzácně mladě kriticky ohroženého lidoopa. V loňskem roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat.

Poslední mládě šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo před 10 lety ještě ve starém pavilonu primátů. Po výstavbě moderního Pavilonu evoluce následovalo dlouhé a náročné období sestavovaní nové chovné skupiny, kterému jsme se intenzivně věnovali poslední čtyři roky.

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo). V Červeném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered). Hlavními příčinami ohrožení jsou degradace jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 000 až 65 000 jedinců. V rámci Evropy žije v  lidské péči jen přibližně 250 jedinců.


Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, p. o.

Michálkovická 2081/197; 710 00 Ostrava