Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se během období od čtvrtka 12. 9. do neděle 15. 9.  očekává velice proměnlivá intenzita srážek, od slabých až po extrémní, překračující i několik desítek milimetrů za pár hodin. O víkendu by mohl situaci místy zkomplikovat silný vítr. Panika není na místě, obezřetnost je však rozhodně žádoucí.

Od pátečního večera meteorologové očekávají výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity (SPA) předpokládají během soboty a neděle.

Vítr začne podle předpovědi výrazněji foukat v sobotu, na horách a na severu s nárazy až kolem 110 kilometrů za hodinu. Nejvyšší denní teploty se budou do konce týdne nejčastěji pohybovat od 9 do 14 stupňů Celsia, chladněji bude jen v pátek, kdy budou v rozmezí od 7 do 12 stupňů Celsia.

S ohledem na vysokou míru ohrožení proto doporučujeme, abyste upravili svůj program na tento víkend, nevystavovali se zbytečnému nebezpečí a připravili se na situaci kdy bude potřeba chránit život, zdraví a majetek. Obyvatelům je doporučeno mít nabité mobilní telefony či power banky a  zajistit si dostatečnou zásobu potravin i pitné vody. Kdo bydlí v přímo ohrožených lokalitách, měl by preventivně přemístit majetek uvnitř domu do vyšších pater.

Úřady důrazně varují před „povodňovou turistikou“, která ztěžuje práci složek IZS, stejně jako neuvěřitelné počínání těch, kdo zvýšení hladin vodních toků vnímají jako pobídku k projížďce na loďkách.

Sledujte sdělovací prostředky a řiďte se pokyny složek Integrovaného záchranného systému (IZS).

Podrobnější informace naleznete na níže odkazovaných stránkách:

Alerts (chmi.cz)

https://www.hzscr.cz/opatreni-ochrany-obyvatelstva.aspx

Mimořádné události, Záchranný kruh (zachranny-kruh.cz)

Situace je vážná, není však žádný důvod k panice. Nutné je řídit se pokyny úřadů a členů složek IZS.

 

OSTRAVA SE PŘIPRAVUJE NA PŘÍPADNÝ VÝZNAMNĚJŠÍ PŘÍVAL VODY

Ostrava se připravuje na případné povodňové stavy, dle aktuální hydrometeorologické předpovědi. Včera odpoledne byla svolána povodňová komise obce s rozšířenou působností Ostrava. Komise se účastnili zástupci vedení města, dotčených odborů magistrátu, složek IZS, Povodí Odry, Krajské hygienické stanice Ostrava, Ostravských komunikací, Dopravního podniku Ostrava a Ostravských vodáren a kanalizací.

Členové povodňové komise řešili situaci v návaznosti na aktuální vývoj srážek a prognózu Povodí Odry. Zástupce Povodí Odry konstatoval, že situace je sledována, monitorována a probíhá vyhodnocování v čase. Dochází k postupnému upouštění vodních nádrží, aby byl zajištěn retenční prostor pro zachycení případných povodňových stavů. Proběhla rekognoskace průtočnosti drobných vodních toků na území města Ostravy, kde jsou při vyšších průtocích problémy. Konkrétně se jedná o území, která jsou monitorována: Porubka, Polančice, Starobělský potok, Antošovický potok, Podleský potok.

Povodňová komise konstatovala připravenost složek IZS na případnou povodňovou aktivitu, je připravena těžká technika, mobilní hrazení, pytle s pískem, zásahový vrtulník. Situace je průběžně sledována dle informaci Českého hydrometeorologického ústavu. V případě potřeby jsou připraveni také dobrovolní hasiči, jak sdělil zástupce Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje při zasedání povodňové komise. Jsou posíleny hlídky hasičů, policie i městské policie, které se rovněž podílí na monitorování vybraných míst.

Lze očekávat zvýšení hladin vodních toků v průběhu víkendu, kdy se čeká zvýšený úhrn srážek. Předsedové povodňových komisí městský obvodů dostávají informace o vývoji situace a činí úkony v povodňové ochraně dle svých povodňových plánů. Na řešení situace se podílí jak Magistrát města Ostravy, tak jednotlivé městské obvody. V reakci na nepříznivé počasí byly zrušeny či přesunuty různé kulturní, sportovní akce. I nadále je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti, předpokládat možné potíže v průjezdnosti některých komunikací a stále není doporučován pobyt v lesních porostech s ohledem na možný pád stromů.