V letošním 29. ročníku získala voliéra La Pampa v Zoo Ostrava zvláštní ocenění Cena veřejnosti Stavba roku 2021. V anketě pro širokou veřejnost se pro ni rozhodlo přes 21 tisíc hlasujících. Reuse centru společnosti OZO Ostrava porota udělila Cenu za mimořádný společenský přínos.

„Cením si skutečnosti, že si hodnotící komise všimla celospolečenského přínosu, jaký Reuse centrum Ostrava má v rámci podpory cirkulární ekonomiky. Lidé zde mohou přinést a darovat funkční použitý nábytek a další předměty pro domácnost. Za příspěvek do veřejné sbírky si tyto věci pak může odnést někdo, komu ještě dobře poslouží. Vybrané peníze se využijí na veřejnou zeleň v našem městě. Porotu však zaujal nejenom fakt, že projekt napomáhá ekologickému chování obyvatel, ale i nápadité řešení samostatné stavby,“ zhodnotil ostravský primátor Tomáš Macura, čímž zároveň poukázal na význam Reuse centra pro společenskou zodpovědnost.

Reuse centrum bylo v přívozském areálu městské společnosti OZO Ostrava otevřeno loni v září.

Voliéra La Pampa, která ovládla hlasování veřejnosti, slouží návštěvníkům Zoo Ostrava taktéž od minulého roku. Ti zde mohou v jedinečném prostředí obdivovat jihoamerickou faunu. Tomáš Macura projevil radost také nad tímto oceněním a zároveň doporučil návštěvu La Pampy všem, kdo ji doposud odkládali:

Republiková stavba roku 2021, alespoň z pohledu hlasování veřejnosti, je z Ostravy. Kdo ji ještě nezná, neměl by si návštěvu nechat ujít. Podzim v ZOO má své kouzlo.“

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Odborná porota Stavby roku 2021 byla složená tradičně ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů. Porota navštívila v rámci hodnocení všech 90 přihlášených staveb a za necelých 13 dnů najela přes 3 200 km.

Všechny oceněné i přihlášené stavby jsou k dispozici na webu Stavba roku 2021.