Městský obvod Poruba se zapojil do pilotního projektu, který umožnuje pomoci jeho obyvatelům udržovat ulice v čistotě. Pomocí aplikace Zero Waste City, která je zdarma k dispozici pro systémy Android i iOS, mohou naskenováním QR kódu na odpadkovém koši odeslat zprávu do systému. 

„Díky těmto hlášením můžeme koše operativně vyvážet a opravovat. Navíc nám to poskytne i dlouhodobé informace. Budeme vědět, kde a které koše jsou přeplňovány pravidelně, a tudíž by jich v dané lokalitě mělo být více,“ uvedl místostarosta Dalibor Malík.

Projekt Zero Waste City uspěl v soutěži Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení. Jde o malý start-up, jehož autory jsou absolventi VŠB-TUO Zdeněk Polanský a Luka Oros. Poruba je jedním ze dvou míst v Ostravě, kde se projekt zkouší, pokud uspěje, mohl by se rozšířit i do dalších měst.

V ulicích Poruby je přibližně 750 odpadkových košů. A sami Porubané nyní mohou přispět k tomu, aby koše nebyly přeplněné a poničené. Stačí k tomu jediné: stáhnout si mobilní aplikaci.