V reakci na loňský tragický úhyn březí losice, kterou návštěvníci zabili podáním nevhodné potravy, zveřejnila Zoo Hluboká video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky. Hlas i tvář videu propůjčil Karel Roden, který tuto osvětovou činnost podpořil na základě osobních zkušeností z pohledu nadšeného chovatele zvířat. Problém se zdaleka netýká pouze zoologických zahrad, ale také například soukromých chovatelů koní.

Zvířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se zároveň snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let,“ říká zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková. Řada druhů v zoologických zahradách jsou navíc potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobit velké zdravotní potíže, v krajním případě i smrt. To byl bohužel případ uhynulé losice ze Zoo Hluboká, která čekala dvě mláďata.

Přes veškerá upozorňování a napomínání se jak v zoologických zahradách, tak v soukromých chovech stále najdou návštěvníci či kolemjdoucí, kteří krmí cizí zvířata vším, co najdou po kapsách, a zvířata tak v podstatě týrají. Věříme, že video pomůže tento problém potlačit…

K iniciativě Zoo Hluboká se připojily i další tuzemské zoologické zahrady s cílem oslovit a informovat co nejširší veřejnost, a snížit tak počty zvířat zbytečně trápených nevhodným krmením. Také v Zoo Ostrava se nezřídka potýkají s neukázněností návštěvníků, kteří porušují zákaz krmit chovaná zvířata. Jediná možnost krmení je v Ostravě pouze v expozici s domácími zvířaty, kde ale také nelze krmit neomezeně – možné je to jedině u koz a ovcí, kterým lze podat pouze speciální granule z krmných automatů.

Přesto se v ostravské zoo objevily před pár lety problémy s úhynem několika koz. Pitva odhalila, že všechny měly žaludek plný plastových sáčků! A bylo to překvapivě v době proticovidových opatření, kdy byl areál tři měsíce uzavřen návštěvníkům. Jak se to mohlo stát? „Víme, že mnozí lidé malé granulky z automatů dávali do sáčku, aby se jim a zejména pak malým dětem lépe držely. Dychtivé kozy se ve snaze získat dobrotu vrhaly na granulky a pozřely je i se sáčkem,“ popisuje Ivo Firla, inspektor chovu v Zoo Ostrava. „Netušili jsme, že to může být v takovém rozsahu. Kozy byly schopny žít s nimi dlouhou dobu, sáčky se postupně kumulovaly až nakonec, když už jich bylo hodně a zabíraly velkou část bachoru, způsobily zvířatům problém,“ dodává Ivo Firla. Proto se zoo rozhodla změnit krmné granule – ty jsou nyní větší, takže automat jich vydá méně. Dávka se tak pohodlně vejde i do dětské ručičky a není třeba sáčku.