Rekreační cyklisté se mohou v sobotu vydat po nových trasách na společné cyklotoulky česko-polským příhraničím, město dokončilo cyklostezku mezi Hrušovem a Bohumínem
Novou, 1,2 kilometru dlouhou cyklostezku, kterou letos za 8,9 milionů korun vybudovalo mezi Hrušovem a Bohumínem město Ostrava s využitím evropské dotace, mohou vyzkoušet rekreační cyklisté v sobotu 19. října. Připojí se tak ke společnému cyklovýletu česko-polským příhraničím. Trasa navazuje na síť dalších stezek pro kolaře vedoucích až do polských obcí. Na společném výletě se cyklisté seznámí s turistickými novinkami. Patří mezi ně například cykloboxy, pikniková místa, odpočívadla, lavičky i cyklistické značky a informační cedule. V cílovém místě na starém hraničním přechodu v polských Chałupkách bude na účastníky akce od 13 hodin čekat občerstvení v podobě polského bigosu a teplého nápoje, jako bonus pak také drobné cyklistické vybavení. Setkání zpestří svým vystoupením umělecké soubory.
„Zveme všechny rekreační cyklisty, aby se k nám připojili a seznámili se s novými možnostmi cyklotoulek v okolí Ostravy. Naplánovánu máme trasu v délce dvanácti kilometrů v jednom směru. V sobotu o půl 12 společně vyrazíme z Komenského sadů, sraz máme přímo za radnicí,“ pozvala zájemce o rekreační cyklistiku náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Novinky pro cyklisty se podařilo vybudovat díky dvouletému, česko-polskému projektu, do kterého byly spolu s Ostravou a Bohumínem zapojeny také polské obce Krzyżanowice, Gorzyce a Mszana.
„Možnost zapojit se do projektu jsme uvítali, protože nám dal možnost vybudovat cyklistickou trasu E mezi Hrušovem a Vrbicí, která umožní propojení cyklotrasy z městské části Ostrava-Hrušov až do Bohumína po pravém břehu řeky Odry. Cílem společného projektu je rozšíření sítě cyklostezek a jejich vybavení doprovodnou infrastrukturou. Jeho realizace spojí partnerské obce Polska a Česka a zdůrazní turistické a kulturní hodnoty pohraničí, zvýší návštěvnost atraktivních míst, ale také vytvoří samostatný turistický produkt v podobě nové, propojené sítě cyklotras,“ uvedla náměstkyně Kateřina Šebestová.
Cyklostezka mezi Hrušovem a Vrbicí, kterou budovalo město Ostrava, stála 8 871 091 korun. Pětaosmdesát procent z této částky pokryje evropská dotace, město Ostrava hradí deset procent, tedy 887 109 korun a pět procent je podpora ze státního rozpočtu.
Výlet na kolech po nových cyklistických okruzích naplánovali na sobotu partneři projektu. Z Ostravy se bude vyjíždět společně od Nové radnice v 11.30. V poledne se ostravský peleton na koblovském mostě setká se skupinou, která vyjede z Bohumína, a potom budou společně pokračovat k starému přechodu v Chałupkách. Všichni účastníci akce dostanou zdarma cyklomapu s vyznačenými okruhy.
„Na hraničním přechodu v polských Chałupkách přichystali polští partneři hudební program, který začne v jednu hodinu po poledni a potrvá do pozdních odpoledních hodin,“ doplnila manažerka projektu Radka Michalíková.
Českou stranu bude v kulturním programu reprezentovat Slezský soubor Heleny Salichové, který předvede taneční a hudební folklor Opavského Slezska. Prezentovat se budou všechna města i obce.
Projekt zpřístupnění Odry a Olše je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Rozsáhlé investiční akce u všech partnerů dosáhly celkově nákladů přibližně 20 milionů korun. Jejich cílem bylo zlepšit turistické podmínky v příhraničí a rozšířit cyklistické trasy i možnosti odpočinku ve vybraných lokalitách.
Ostrava má aktuálně zhruba 260 kilometrů tras pro cyklisty a další buduje.
Tisková zpráva