Pokrok lidstva jde ruku v ruce s novými vynálezy a možnostmi, jak si ulehčit každodenní život. Tyto vymoženosti, těžba nerostných surovin, elektrárny a továrny ale mají negativní vliv na životní prostředí. Pokud je tu šance některé suroviny a materiály použít znovu, neměli bychom ji propásnout.
Oběhové hospodářstvív praxi
Recyklací elektrozařízení můžeme získat mnoho materiálů k výrobě nových spotřebičů a tím odlehčit naší planetě.
Kovy: Elektroodpad obsahuje mnoho kovů, jako jsou železo, hliník, měď a olovo, které lze recyklovat a použít jako suroviny pro nové výrobky.
Plasty: V elektroodpadu jsou také plastové díly, které lze recyklovat a opětovně použít.
Sklo: Některá elektronická zařízení, jako jsou monitory nebo televizory, obsahují skleněné panely, které lze recyklovat a použít pro výrobu nových skleněných výrobků.
Kondenzátory a baterie: Tyto komponenty obsahují nebezpečné látky, jako jsou rtuť, kadmium a olovo, které je třeba recyklovat zvlášť kvůli bezpečnosti.
Elektronické součástky: V elektroodpadu jsou také elektronické součástky, jako jsou čipy, které lze demontovat a recyklovat odděleně. Následně opětovně použít.
„Víte, že díky recyklaci elektroodpadu se do přírody nedostává velké množství nebezpečných látek, zejména freonů?“
Fakta a mýtyokolo tříděníelektroodpadu
Fakta v číslech:
-
Podle Evropské unie každý rok vznikne v průměru 24 kg elektroodpadu na jednoho obyvatele.
-
V roce 2020 bylo v České republice recyklováno 61 742 tun elektrozařízení.
-
Z recyklovaných surovin se dá vyrobit až 60 % nových výrobků.
-
V recyklovaném mobilním telefonu se může nacházet až 40 různých kovů.
Mýty okolo třídění:
-
„Je lepší všechno házet do jednoho kontejneru, třídění stejně nic neřeší.“ – Toto tvrzení je samozřejmě nepravdivé. Třídění elektrozařízení umožňuje recyklaci cenných surovin a minimalizaci negativního dopadu na životní prostředí.
-
„Nemusím recyklovat elektrozařízení, mohu ho hodit do komunálního odpadu.“ – Pozor! Za vhození elektroodpadu do komunálního odpadu vám může hrozit pokuta až 100 000 Kč.
-
„Elektrozařízení můžu odhodit kamkoli, stejně si to někdo najde a využije.“ – Nelegální skládky elektrozařízení jsou nebezpečné a mohou způsobit vážné zdravotní problémy!