Tradiční pochoutkou českých Vánoc je bezesporu kapr. Nejčastěji jej podle statistik pořizujeme na náměstích nebo u hypermarketů na parkovištích. Jaký je ale správný postup, než si jej doma připravíme ke Štědrovečerní večeři?

Musíme totiž myslet na to, že je kapr živým tvorem se specifickými potřebami, abychom se nedopouštěli týrání.

Živou nebo usmrcenou rybu?

Státní veterinární správa jako správné zacházení s kapry doporučuje jeho odborné zabití již na stánku. Dobrý prodejce by měl umět rybu správně usmrtit. Nejprve ji omráčit tupým předmětem a následně vykrvit přeříznutím žaber či přerušením míchy za hlavou ryby. Pracovníci, kteří provádějí usmrcování či kuchání kaprů musí být držiteli zdravotního průkazu a používat předepsané ochranné pomůcky, jako jsou omyvatelná zástěra, gumové rukavice a holínky.

A jak vybrat toho správného kapra?

Dobře si prohlédněte kondici ryb v kádích. Zaměřte se zejména na to, zda v kádích nejsou ryby poraněné, nebo přidušené. Ryby by měly mít dostatečný prostor a také zajištěn přívod kyslíku, protékající čerstvou vodou, nebo okysličovacím zařízením.

Vybraný kapr by měl mít lesklý povrch, jasné, průhledné oči, které by měly být vypouklé nikoliv zapadlé a matné. Poškozené šupiny, potrhané ploutve nebo šedé žábry nesvědčí o skvělé kondici. Bílé flíčky mohou zase značit možnou plíseň. Ryba v dobré kondici plave břichem dolů, nikoliv na boku a při chytání se snaží čile vyskočit z podběráku. Ideální váha kapra se pohybuje kolem dvou kilogramů. Takový kapr má ideální poměr masa a tuku. Menší kapr bude mít více kostí, příliš velký (nad 3 kilogramy) zase příliš tuku.

I prodejci musí s kapry dobře zacházet, na co si dát pozor a jakého kapra vybrat?

Ministerstvo zemědělství: Rady, jak vypadá zdravý kapr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S koupeným kaprem ihned domů!

  • Kapra koupit maximálně 24 hodin před zpracováním.
  • Minimalizujte tzv. teplotní šok, při kterém je ryba skladovaná na ledu o teplotě 3–5 °C náhle vystavena skokovému zvýšení teploty.
  • Kapra převážet v tašce s pevným dnem a stěnami ve které bude moci dýchat – igelitové tašky mu znemožňují otevírat ústa a pohybovat skřelemi a doslova se mu přilepí na tělo.
  • Pro delší přepravu je vhodný chladicí box a kapr by měl být ve vodě.
  • Kapr by měl být co nejrychleji po uskutečnění nákupu zpracován.
  • Nedoporučujeme nechávat plavat rybu doma ve vaně, voda je totiž chlorovaná a ryba se dusí.

 

Vánoční kapry nepouštějte zpět do vody!

Vánoční kapři jsou obvykle vylovení v období října a listopadu a od té doby již nepřijímají žádnou potravu.

Kapra proto poté, co byl u vás doma již nepouštějte do řeky ani do rybníka. Po všem, co zažili, jsou zranění, nemocní, hladoví, oslabení, poškození transporty a manipulací a neschopní přežít v přirozeném prostředí. Jejich smrt by byla pomalá a bolestivá.