O dotaci na výměnu starého neekologického kotle za nový v rámci tzv. kotlíkových dotací požádalo v Ostravě už více než 1000 domácností. Informoval o tom primátor města Tomáš Macura. Až se výměna kotlů uskuteční, budou domácí topeniště během topné sezony emitovat do ovzduší o zhruba 100 tun prachu méně. „A to už musí být znát,“ konstatoval Tomáš Macura.
Čísla jsou přesvědčivá a dokládají rostoucí zájem o modernizaci lokálních topenišť. Zatímco v prvním kole kotlíkových dotací zažádalo na území města o výměnu kotle 422 lidí, ve druhé výzvě vyhlášené loni to bylo už více než 580 žadatelů. „Uvážíme-li, že jeden zastaralý kotel produkuje ročně řádově 100 kilogramů prachu, pak tisíc kotlů rovná se 100 tun. Což už je slušně velká fabrika,“ řekl primátor Tomáš Macura.
Město podporuje modernizaci a ekologizaci domácích topenišť mnoha aktivitami. „Ať už to jsou dotace z městského rozpočtu, informační kampaně nebo poskytování bezúročných zápůjček na předfinancování výměny kotle,“ upřesnila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti s nejvíce znečištěným ovzduším v zemi. Kromě průmyslu, dopravy a škodlivin ze sousedního Polska k tomu přispívají právě zastaralá domácí topeniště v rodinných domcích. Podle dostupných informací topí v regionu pevnými palivy zhruba 47 tisíc domácností, přičemž až 24 tisíc kotlů patří mezi nevyhovující. S pomocí dotací bylo zatím v kraji vyměněno asi 8000 kotlů. V aktuální výzvě eviduje krajský úřad zhruba 7000 žádostí o poskytnutí kotlíkové dotace.