Mezi obyvateli i turisty vyhledávaná místa v Ostravě náleží halda Ema, lákající unikátním výhledem na město. Z třetího nejvyššího bodu Ostravy, kterým je vrchol haldy, zájemci při dobrých rozhledových podmínkách dohlédnou na Beskydy, Jeseníky i do Polska. Kuželovitá halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, založené hrabětem Wilczkem roku 1861 a dostala jméno po manželce hraběte, hraběnce Emmě. Díky specifickému subtropickému mikroklimatu odvalu skýtá místo teplomilnou flóru. Teploty dosahují až 1 500 °C, což vede i k tvorbě vzácných nerostů. Jedinečné místo Ostrava v uplynulých měsících upravila, významným způsobem byly zprůchodněny hlavní turistické trasy, práce obsáhly i doplnění drobného mobiliáře pro návštěvníky. Vybudované trasy přispějí i k zajištění potřebných prací v lesním prostoru.
„Lidmi vyhledávané území bude pro návštěvníky přívětivější. Revitalizovány byly hlavní turistické trasy, nyní jsou ze štěrkopísku a drceného kameniva, což sníží zhoršenou schůdnost území po deštích v důsledku kaluží a bláta. Z hlavních tras a stezek byly odstraněny či ořezány rizikové stromy, ohrožující provozní bezpečnost např. pádem suchých větví či hrozbou vývratů stromů. Neschází odvodňovací a protierozní prvky. V lokalitě byl doplněn i příslušný mobiliář pro návštěvníky, lavičky, sedací hranoly na okružní trase, odpadkové koše. Vybudovány byly také tůně pro obojživelníky a instalovány byly přechodové dřevěné mostky přes stávající vodovod,“ vysvětluje Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.
Zhotovitelem prací byla společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Práce byly zahájeny v květnu a dokončovány jsou v červenci. Náklady na zlepšení vyššího komfortu návštěvníků přesáhly 7,5 milionů korun. Práce byly provedeny tak, aby nenarušily stávající charakter odvalu EMA. Upravena byla štěrková manipulační plocha u vstupu na odval Ema z ulice Na Najmanské, revitalizace přispěla k zajištění průchozího a průjezdného profilu hlavních tras a stezek. Doplněny budou též informační tabule.
„Po prvotní pochůzce haldy Emy před realizací byla zjevná dlouhodobá zanedbalost území. Původní infrastruktura, která zpřístupňovala haldu byla zarostlá buřením a pionýrskými dřevinami. Okružní cesta tak byla stěží schůdná, natož sjízdná. Revitalizací se povedlo území znovu zpřístupnit jak lidem, tak také technice pro pravidelnou údržbu zejména spadlých a rizikových stromů. Nyní můžeme bez problému území spravovat po lesnické stránce, ale také z hlediska rekreačních funkcí lesa provozem laviček, odpadkových košů, údržbou chodníčků a podobně,“ dodává Martin Mati, technický náměstek společnosti Ostravské městské lesy a zeleň.
Geolog Ostravského muzea Pavel Barták doplňuje: „Uhelné haldy představují uměle vytvořené krajinné útvary složené z úlomků nejrůznějších typů hornin a minerálů. V současné ostravské krajině haldy vznikaly v důsledku těžby černého uhlí, které se zde utvářelo v dávné geologické minulosti před zhruba 320 milióny lety. Během důlní činnosti bylo nutné odtěžit velké množství horninového materiálu pod zemským povrchem, který obklopoval bezprostřední okolí uhelných ložisek. Na vzniku kuželovité haldy Ema se historicky podílel především hlubinný důl Trojice, který zde hlušinu ukládal do 60. let minulého století. Uložený materiál zde tvoří především prvohorní jílovce, prachovce a pískovce. Vysokoteplotními přeměnami těchto hornin v důsledku prohořívání pak na haldě druhotně vznikaly také unikátní, cihlově zbarvené porcelanity.“
Odval Ema je situován na pravém břehu Ostravice v území Slezské Ostravy, její výška přesahuje 310 metrů, nicméně v důsledku termické aktivity sléhává. Odval důlní hlušiny Ema náleží k nejstarším na Ostravsku. Těžba uhlí byla v místě ukončena v roce 1933. Od 15. května 1995 je kuželovitá halda Ema památkově chráněná. Na vrchol odvalu přivede návštěvníky turistická stezka, jež mapuje dějiny města. Při procházce územím mohou lidé vidět obláčky plynů, metanu a oxidu siřičitého. Díky vyvěrajícímu teplu v území rostou teplomilné rostliny, žije zde stepní fauna, zjištěn byl výskyt např. xerotermního hmyzu a na vrcholu odvalu neulpívá sníh.
- Revitalizace hlavních turistických tras, doplnění mobiliáře_odval EMA
- Revitalizace hlavních turistických tras, doplnění mobiliáře_odval EMA
- Revitalizace hlavních turistických tras, doplnění mobiliáře_odval EMA
- Revitalizace hlavních turistických tras, doplnění mobiliáře_odval EMA
- Stezky odvalu EMA před úpravami
- Výstup na odval EMA, primátor města Jan Dohnal, náměstek primátora Aleš Boháč (1)
- Pohled z odvalu EMA
- Revitalizace hlavních turistických tras, doplnění mobiliáře_odval EMA (1)