Nadlimitní čištění komunikací v Ostravě významně snižuje prašnost. Jen za rok 2019 se městu podařilo z komunikací odstranit 4,4 tuny nečistot.
Město získalo dotaci ve výši 9 998 884 korun na čištění komunikací v Ostravě, tuto částku může využít až do listopadu roku 2121. Dotační titul na čištění komunikací vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí poprvé. Byl určen pro devět měst postižených vysokou prašností, z toho šest z Moravskoslezského kraje. Maximální výše dotace pro jedno město činila 10 milionů korun. Rozhodnutí o poskytnutí dotace převzala z rukou ministra životního prostředí Richarda Brabce resortní náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.
„V dubnu 2018 jsem u ministra životního prostředí iniciovala vyčlenění státních peněz na pomoc obcím v regionech silně postižených znečištěným ovzduším. Jsem ráda, že ministerstvo takovou dotační výzvu vypsalo, že jsme uspěli a že nám stát s náklady na snížení prašnosti pomůže. Již několik let čistíme silnice mnohonásobně častěji, než ukládá zákon, a zahrnujeme do úklidu také cesty krajské a státní,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová. Město tato aktivita stojí ročně 30 milionů korun. „Kvalitu ovzduší v Ostravě ovlivňuje více faktorů a sekundární prašnost je z velké části způsobena nejen místní dopravou a domácími kotly, ale hlavně průmyslem a přeshraničním přenosem. Domnívám se proto, že bychom neměli vše hradit pouze z městských financí, tedy z peněz všech Ostravanů, ale že by se měl v takto postižených regionech na zlepšení ovzduší podílet také stát,“ doplnila Kateřina Šebestová.
Ve městě je 366 kilometrů státních, krajských i městských komunikací, které jsou rozděleny podle prachových map do tří kategorií. Městu z toho patří 149 kilometrů, kraji 156 kilometrů, Ředitelství silnic a dálnic má v Ostravě ve své správě 61 kilometrů silnic. Ročně město na jejich čištění vynaloží až 30 milionů korun. Jen na čištění silnic I. třídy ve správě ŘSD je to 5,6 milionu korun a u silnic II. a III. třídy ve vlastnictví kraje částka dosahuje výše 11,9 milionu korun ročně. V závislosti na kategorii, do které silnice dle prachové mapy spadá, se pak odvíjí frekvence čištění. Samosběrným vozem se čistí 1 až 3 x měsíčně, kropičkou 2 až 3 x měsíčně, celkem tedy šestkrát za měsíc. Přitom zákon ukládá čistit cesty dvakrát ročně.
„Tak rozsáhlé čištění cest není ve městech úplně běžné. Chceme v něm pokračovat i v dalších letech. Jen v roce 2019 bylo na území města sesbíráno 4402 tun smetků, což byla nejvyšší hodnota za posledních pět let,“ zdůraznila náměstkyně Kateřina Šebestová.
Ředitel Státního fondu pro životní prostředí Petr Valdman, náměstkyně primátora Ostravy pro životní prostředí Kateřina Šebestová a ministr životního prostředí Richard Brabec. Foto: MMO
„Nadlimitní čištění na pozemních komunikacích na území statutárního města Ostravy“.
„Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí“.