Farská zahrada, zákoutí za kostelem sv. Václava nacházející se pouhé dvě minuty chůze od Masarykova náměstí, odjakživa představovala místo, které vyzývalo k odpočinku a relaxaci. Bylo to místo, které žilo kulturními akcemi, výstavami a koncerty pod širým nebem; zároveň však tvořilo oázu klidu uprostřed rušného města. A to bylo přesně i naším cílem – vytvořit znovu atmosféru módního městského parku, kde můžete na chvíli zapomenout na starosti všedního dne a věnovat se sami sobě nebo svým nejbližším.

Zahrada je rozdělena na dvě části s odlišným charakterem. Výše položená část zahrady je více osluněná s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm s pítkem. Centrální plochu této části zahrady tvoří pobytový trávník typu sport, který snáší nízké sekání a pohyb uživatelů. Najdete zde také solitérní listnatý strom zelkova. Níže položenou část naopak tvoří stylizovaný sad s ovocnými jabloněmi (Malus ’Evereste‘), které v jarním období kvetou velkými vonnými bílými květy. Později vytváří cca 3cm velká jasně červené jablíčka, které drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptáky. Spojujícím prvkem obou úrovní je terasa umístěná pod platanem. Ta plní jak funkci ochrany kořenového systému, tak nabízí i další možnosti využití zahrady. V rámci oprav došlo také k zrestaurování výtvarného reliéfu. Zpevněné plochy jsou mlatové a umožňují promenádu i pouhý rychlý průchod zahradou za účelem zkrácení cesty. Zahrada je doplněna také mobiliářem – lavičkami, odpadkovými koši a stojany na kola.

„Spojujícím prvkem obou úrovní je dřevěná terasa umístěná pod platanem, která může sloužit nejen pro posezení a odpočinek vleže ve stínu stromu, ale v budoucnu také pro pořádání menších společenských akcí. Zajímavé jsou v zahradě všechny atrakce včetně osvětlení. Ve spodní části je totiž zavěšen světelný žárovkový řetěz,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Zahradou procházelo v minulosti městské opevnění (jeho zbytky jsou dosud patrné přímo v zahradě) a stála zde také půlkruhovitá bašta (dnes její pozůstatky uvnitř budovy TV Noe). V místě vyústění Střelniční ulice (asi v prostoru dnešního parkoviště) se nacházela fortna (branka pro pěší).

Autorem návrhu je architektonická kancelář VYSLOUŽIL ARCHITEKTI. Stavba byla předána zhotoviteli HSF System, SK s.r.o. 16.4. 2020 a dokončena v prosinci 2020. Celkové náklady na revitalizaci parku jsou 12 mil. Kč.

 

Harmonogram realizace projektu: 

  • 2017 – záměr a veřejné projednání, na kterém se řešilo umístění jezírka
  • 2018 – příprava
  • 2020 – realizace
  • 2020 – dokončení projektu

 

Vizualizace: