Ničivé povodně, související s tlakovou níží Boris, se v polovině září výrazně dotkly rovněž Moravskoslezského kraje, včetně jeho metropole Ostravy. Přestože nejtěžší škody způsobily na vodárenské a dopravní infrastruktuře, velmi se podepsaly také na obydlí a majetku zdejších lidí, firem a institucí.
Zastupitelstvo statutárního města Ostravy proto rozhodlo o mimořádné finanční pomoci těm, na jejichž domácnostech se velká voda po 12. 9. 2024 podepsala. Statutární město Ostrava poskytne žadateli jako formu okamžité peněžité pomoci částku 40 000 korun.
„O finanční prostředky na tento druh pomoci domácnostem postiženým povodněmi zažádalo město ze státního rozpočtu. Dotaci poskytne Státní fond životního prostředí ČR na základě mimořádného dotačního opatření k řešení následků povodní na území České republiky. Magistrát jako takový o příjemcích rozhodovat nebude. Peníze totiž rozdělíme na základě žádostí obvodům, které budou jednotlivé žádosti vyřizovat a peníze posílat na konkrétní účty. Radnice jednotlivých městských obvodů nejlépe ví, jaká je u nich situace, takže zvolený mechanismus zabraňuje případným nechtěným komplikacím,“ konkretizoval ostravský primátor Jan Dohnal.
Oprávněným žadatelem o dotaci musí být fyzická osoba (vždy JEDEN zástupce za JEDNU domácnost), jejíž domácnost byla poškozena v souvislosti s povodněmi po 12. 9. 2024. K přiznání finanční pomoci je nutné splnit stanovené podmínky – domácnost se tak musí nacházet v bytě či rodinném domě, kde došlo k zatopení jeho obytné části. V případě domácností – ať už v bytech nebo rodinných domech – kde byla zatopena jiná než obytná část (sklep, garáž apod.) vzniká nárok na dotaci pouze tehdy, pokud záplavy poškodily základní vybavení domácnosti v minimální výši 50 000 korun. Na poskytnutí peněžité pomoci nemá nárok vlastník bytu nebo domu, který nemovitost využívá k podnikání (například k pronájmu).
Postiženou domácností se pro účely této výzvy rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, a kterému byla způsobena škoda na majetku povodní po 12. 9. 2024. „Lidé mohou peníze využít k pokrytí výdajů vzniklých v souvislosti s odstraňováním povodňových škod na majetku, ale také k uhrazení plateb za energie. Za dotační peníze lze rovněž pořídit nové nezbytné základní vybavení domácnosti nebo jimi zaplatit opravu poničeného zařízení,“ vyjmenovává náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová. „Mezi základní vybavení domácnosti patří například kotel, tepelné čerpadlo, lednička, pračka, mrazák a podobná zařízení. Počítat do něj naopak nemůžeme třeba jízdní kolo, lyže a podobné.“
Žádost o peněžitou pomoc je možné podat výhradně skrze formulář na internetových stránkách města Ostravy pod odkazem: https://pomoc.ostrava.cz. Žádné jiné formy podání nejsou přípustné. Pomoc s vyplněním a podáním žádosti bude v případě potřeby poskytována na příslušných úřadech městských obvodů. Žádosti o peněžitou pomoc lze podávat průběžně od vyhlášení výzvy, které se předpokládá v týdnu od 11. 11.2024 do 15. 1.2025.
„Rád bych za město upozornil, že součástí každé žádosti musí být fotodokumentace zachycující rozsah škody. Stejně tak je nutné přiložit nájemní smlouvu nebo jiný užívací titul v případě, že nejde o vlastnické bydlení. Každý z žadatelů pochopitelně zastupuje svou jednu domácnost a nemůže tedy podat více žádostí než jednu. V aktuálně podávané žádosti o podporu ke Státnímu fondu životního prostředí ČR figuruje 960 poškozených ostravských domácností s předpokládanou částkou podpory ve výši 38 400 000 korun,“ uzavřel náměstek primátora Aleš Boháč.