Zářijové povodně v Ostravě napáchaly značné škody, na odstranění následků pracuje město intenzivně již řadu týdnů v mnoha oblastech. Radní města projednali na posledním říjnové zasedání i možnost zahájení jednání k uzavření bezúplatného převodu vhodných pozemků ve vlastnictví státu do vlastnictví města, a to v souladu s usnesením Vlády ČR.
Statutárním městem Ostrava byly identifikovány vhodné pozemky ve vlastnictví státu v místech mimo aktivní zóny záplavových území pro zajištění výstavby bytových a rodinných domů, a to za účelem zmírnění dopadů povodní a zajištěním podpory těch obyvatel města, kteří v důsledku povodní museli objekty demolovat či je zapotřebí jejich vysídlení z aktivních záplavových zón.
Převod pozemků státu městu bude podmíněn zahájením výstavby domů do dvou let od provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí ve prospěch města. Další podmínkou je dokončení stavby do pěti let od zmíněného vkladu. V případě nesplnění podmínek budou pozemky převedeny zpět do vlastnictví státu. „Ostrava obdržela od Státního pozemkového úřadu soupis přibližně tří set pozemků v různých katastrálních územích. Po důkladném přezkoumání gesčních odborů bylo vytipováno 13 vhodných pozemků v lokalitách Lhotka u Ostravy (4), Kunčice nad Ostravicí (1), Petřkovice u Ostravy (4) a Zábřeh-Hulváky (4) v celkové výměře přesahující 62 tisíc metrů čtverečních. Lze dodat, že většina nabízených pozemků byla pro zamýšlený účel zcela nevhodná, i přes uvedené si každé dílčí pomoci ceníme,“ konstatuje Jiří Vávra, náměstek primátora.
Město zažádalo také o pomoc státu prostřednictvím dotace z programu k obnově infrastruktury pro životní prostředí po povodni 2024, intenzivně řeší havarijní stav ústřední čistírny odpadních vod i další povodňové škody na čerpacích stanicích odpadních vod a vodohospodářské infrastruktuře. „Škody na vodohospodářském majetku ve vlastnictví města jsou specifikovány ve výši takřka 600 milionů korun bez DPH, pomoc státu je pro nás s ohledem na vysoké škody klíčová. Identicky je v procesu žádost o dotaci státu pro naše zasažené domácnosti. Počet postižených se blíží tisíci a předpokládaná výše pomoci přesáhne 38 milionů korun. Zasažená domácnost dostane prostřednictvím městských obvodů 40 tisíc korun. Aktuálně pracujeme také na obnovách dvou našich povodní zasažených domovů pro seniory, kde se škody pohybují v souhrnné částce zhruba 100 milionů korun. Za každou případnou pomoc děkujeme a jsme za ni vděčni,“ uzavírá Jan Dohnal, primátor města.