Město Ostrava po prvních dvou vlnách aktivně podpoří výměnu zastaralých kotlů za nová moderní zařízení i ve třetí vlně tzv. kotlíkových dotací. Podílí se tak na snížení zátěže na životní prostředí z lokálních topenišť, zejména v zimních měsících.
Za kotlíkovou dotaci mohou obyvatelé rodinných domů vyměnit stávající ručně plněné kotle na tuhá paliva, které nebudou splňovat požadavky minimálně 3. třídy, za nové účinné nízkoemisní tepelné zdroje. I tentokrát bude město poskytovat majitelům rodinných domů na území města příspěvek ve výši 10 tisíc korun. S příspěvkem města mohou Ostravané získat dotaci až do výše 145 tisíc korun.
„I ve třetí vlně kotlíkových dotací chceme motivovat Ostravany k dalším výměnám svých zastaralých kotlů. Právě lokální topeniště mají na zhoršeném stavu ovzduší u nás zhruba třetinový podíl. Všichni ti, kteří topí v kotlech na tuhá paliva první a druhé emisní třídy by neměli už na nic čekat a co nejdříve je vyměnit, protože od roku 2022 bude provozování takových kotlů zakázáno. Domácnosti mají poslední možnost k tomu využít peníze státu, města a kraje, ideálně bez použití vlastních finančních prostředků. Je potřeba si znovu připomenout, že každý vyměněný kotel znamená ročně přibližně 60 až 100 kilogramů prachu, který se nedostane do ovzduší,“ zdůraznila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
S chystanou třetí etapou kotlíkových dotací stát zahájí na území Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje pilotní projekt. Zájemcům poskytne peníze předem na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva. Zájemci, kteří si chtějí pořídit ekologičtější typ vytápění, tak získají na pořízení kotle bezúročnou půjčku. Žadatelé dostanou celou částku na pořízení nového kotle předem. Po jeho pořízení se od dluhu odečte přiznaná dotace na kotel a zbývající částku tak začnou žadatelé bezúročně splácet.
Ostrava jako jedno z mála měst žadatelům již dříve bezúročné půjčky poskytovala, a to ve výši 100 procent krajem přiznané dotace právě na dobu překlenutí období mezi schválením dotace a jejím následným vyplacením. A navíc přispívala žadatelům vlastnícím rodinný dům na území města částkou až 10 tisíc korun.
Krajský dotační program, v rámci kterého budou moci žadatelé v Moravskoslezském kraji podávat své žádosti o dotaci na výměnu kotle, bude vyhlášen nejdříve v dubnu 2019. Termín příjmu žádostí o dotace je předpokládán nejdříve od května 2019.
Dosud v Ostravě bylo dosud požádáno o výměnu celkem 1479 kotlů. V letech 2012 – 2015 bylo na výměnu kotlů na pevná paliva umístěných v rodinných domech vyhlášeno několik výzev, tzv. starých kotlíkových dotací. V rámci těchto dotací bylo na území města vyměněno 266 kotlů. V prosinci 2015 byla vyhlášena 1. výzva „kotlíkových dotací v MSK“, žádosti byly přijímány od února 2016. Celkem Moravskoslezský kraj schválil 422 žádostí ostravských žadatelů. V rámci této výzvy byla prozatím podpořena výměna 363 kotlů v celkové výši 5,3 milionu korun. Ve 2. výzvě kotlíkových dotací z června 2017 bylo podáno 791 ostravských žádostí. Příjem žádostí byl pozastaven 16. 10. 2018, kdy byla podána žádost s pořadovým číslem 10 000.