Již více než 14 let přispívá statutární město Ostrava školským zařízením na realizaci dětských ozdravných pobytů díky svému Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Umožňuje tak, aby školská zařízení mohla v období topných sezón poslat děti do horského prostředí za čistým a zdravým vzduchem. Pro období od 1. listopadu 2024 do 30. dubna 2025 za tímto účelem Ostrava vyčlenila 27 milionů korun. Z toho je určeno 1, 5 milionu korun pro soukromé školy.
„V minulém období vyrazilo na čerstvý horský vzduch přibližně 3300 dětí z našich škol. Těší mě, že jsme na ozdravné pobyty mohli od založení Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší v roce 2010 vyslat již 33 696 dětí,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč. „Má to stále velký smysl, a to i přesto, že se ovzduší v našem městě v posledních letech výrazně zlepšilo,“ dodal náměstek Boháč.
Program 2024/2025 pro ozdravné pobyty je opět určen žákům mateřských a základních škol, stejně jako studentům víceletých gymnázií, jejichž věk odpovídá školní docházce základních škol (tzv. nižší gymnázium). Žádat mohly i soukromé školy, pro které byl vyhlášen dotační titul na úřední desce. Školy, jejichž zřizovatelem je město, mohly žádat o příspěvky také od 29. dubna do 25. května 2024.
Jednotlivé žádosti nejprve posoudila komise životního prostředí, následně je schválila rada města. Požadavky na poskytnutí finanční podpory z Fondu předložilo celkem 37 mateřských a základních škol, jejichž zřizovatelem je statutární město Ostrava, z toho 34 žádostí bylo úplných v řádném termínu, dvě žádosti byly podány po řádném termínu a jedna žádost byla neúplná – žadatel byl vyzván k doplnění. Soukromé školy, jejichž zřizovatelem není statutární město Ostrava podaly tři žádosti, o niž bude rozhodnuto v zářijovém zastupitelstvu města.
Aktuálně je již schválená částka pro toto období je ve výši 26 557 500 korun na pobyt pro 3541 dětí z 37 škol. Poskytnutá částka, a tedy počet dětí, bude ještě schvalovacím procesem narůstat, konečný výsledek, který bude pro realizaci Programu 2024/2025, budeme znát před zahájením ozdravných pobytů.
Z částky je patrné, že se komise životního prostředí se společně s radou města shodly na poskytnutí finančních prostředků z fondu všem mateřským a základním školám, jejichž zřizovatelem je město, v požadované výši 100 %. A to včetně škol, které podaly žádosti po řádném termínu. O poskytnutí na základě neúplné žádosti bude rada rozhodovat samostatně poté, zdali žadatel doplní svou žádost v termínu do 15. srpna.
Minimální délka jednoho ozdravného pobytu musí být čtrnáctidenní, dále prostředky z Fondu pro děti ohrožené znečištěním lze využít na náklady spojené s ubytováním a stravou, též na samotnou dopravu k místu pobytu, ozdravný program a zajištění pedagogického i nepedagogického dozoru. Finanční podpora se vztahuje rovněž k pojištění a souvisejícím poplatkům. Výše finanční podpory na pobyt jednoho žáka činí 7 500 korun.
Dětské ozdravné pobyty se konají především v Beskydech, jejich účastníci se však rekreovali také v Jeseníkách nebo na Dolní Moravě mezi Orlickými horami a Jeseníky. Informace o fondu jsou k dispozici na webu ZdravaOVA: https://zdravaova.cz/fond-pro-deti-ohrozene-znecistenim-ovzdusi.