V Moravskoslezském kraji jsou mírně nepříznivé rozptylové podmínky. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší překračují imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový na všech měřicích stanicích. V průběhu dne by se ale situace podle meteorologů měla zlepšovat. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat nad, postupně místy i pod hodnotou stanoveného imisního limitu,“ uvedli ve výhledu na dnešní den meteorologové. Podle aktuálních hodnot byla dnes dopoledne situace na území regionu rozdílná, zatímco na některých místech ji meteorologové hodnotili jako dobrou, tak například na měřicí stanici v Karviné byla stále hodnocena jako zhoršená.

Kvalitu ovzduší v regionu ovlivňuje několik faktorů. Kromě geografické polohy a povětrnostních podmínek hraje velkou roli hromadění zplodin z průmyslových zdrojů, lokálních topenišť, z dopravy a velkou měrou hlavně v zimních měsících přenos emisí z Polska.

Upozornění pro veřejnost v případě, že dojde ke zhoršení kvality ovzduší.


Aktuální informace o kvalitě ovzduší zde

Aktuální stav znečištění ovzduší a rozptylové podmínkyČeský hydrometeorologický ústav


Zdroj: ČTK