Celonárodní portál Nevyhazujto, ke kterému se Ostrava připojila před rokem, má už přes 65 tisíc registrovaných uživatelů. Podařilo se díky němu dosud zachránit přes 100 tun věcí a přes 75 tisíc předmětů našlo nového majitele. V Ostravě, kde portál působí aktivně od prosince roku 2019, si lidé vyměnili 246 předmětů, celkem 1700 kilogramů věcí tak neskončilo v odpadu a na skládkách a místo toho dále slouží, včetně piana značky Koch a Korselt nebo dvou značkových kávovarů. Nejčastěji se na portálu nabízí nábytek, vybavení pro děti, sportovní vybavení a elektronika.

„Hledáme nejrůznější možnosti, jak se chovat k životnímu prostředí odpovědněji a jak k takovému chování inspirovat co nejvíce lidí. Proto jsme uvítali možnost zapojení města do celonárodní mobilní aplikace Nevyhazujto, jejímž cílem je snížit množství produkovaného odpadu. Podle počtu věcí, které si Ostravané prostřednictví portálu za rok předali, je jasné, že se u nás osvědčil. Že lidé dávají věcem s chutí a rádi druhou šanci, místo aby je vyhodili ve chvíli, kdy je sami přestanou potřebovat. Myslím, že je to i důsledkem našeho postupného uvědomění, že pro udržitelný život na planetě musíme každý udělat alespoň něco málo a začít u sebe. Podíl na snížení spotřeby je určitě dobrým krokem,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Darovat nepotřebné věci nebo naopak něco získat zdarma, mohou Ostravané prostřednictvím subdomény ostravo.nevyhazujto.cz. Připojením se k aplikaci město získalo další nástroj politiky předcházení vzniku odpadů. Ostravané tak mají větší šanci někoho obdarovat nebo naopak něco zajímavého získat pouze za odvoz. Platformu, která prodlužuje věcem život, mohou zájemci využívat bezplatně. Portál umožňuje nabízet věci pouze zadarmo, není možné ho použít k prodeji.

„Před spuštěním ostravské subdomény byly počty nabízených věcí v rámci města skromné, už krátce po spuštění ale významně vzrostlo množství aktivních uživatelů z Ostravy a tím i počet nabízených věcí. Nyní tvoří nabídky v Ostravě stabilně až deset procent z celkového počtu předmětů, které se na Nevyhazujto objeví. Po Praze, kde byl portál založen, má zde nejdelší tradici a je zde nejsilnější komunita členů, jsou Ostravané na Nevyhazujto z celé republiky nejaktivnější,“ uvedl Roman Kmoníček, jednatel společnosti Goodooga, která portál celorepublikově provozuje.

Ostravský portál je dostupný na počítačích, tabletech i mobilních telefonech. Pro rychlejší a komfortnější uživatelské prostředí na přenosných zařízeních je možné používat mobilní aplikace dostupné pro Android i IOS. Zájemci stačí aplikaci otevřít a zaregistrovat se v ní. Pak už může sledovat nabízené nebo naopak nabízet prostřednictvím inzerátů věci, které už nepotřebuje a přitom by ještě mohly sloužit.  Portál také zprostředkovává komunikaci mezi jednotlivými uživateli kvůli předání věcí. Nabízející si může svobodně vybrat, komu svoji věc daruje. Proto by měl zájemce přidat ke své reakci i krátké vysvětlení, proč by danou věc měl dostat právě on.

Za zřízení aplikace, její tříletou správu, komunikaci s uživateli, mazání neaktivních inzerátů, propagaci a pronájem portálu, monitorování toku nabízených věcí a případné úpravy webové stránky zaplatí město ze svého rozpočtu celkem 305 tisíc korun. Celonárodní portál Nevyhazujto funguje od roku 2010.

Město Ostrava se dlouhodobě snaží o minimalizování objemu odpadu a jeho co nejlepší využití. Příkladem je také i letošní otevření re-use centra v areálu městské svozové společnosti OZO Ostrava na Slovenské ulici. Centrum je místem pro opětovné použití věcí, které by jinak skončily jako odpad na skládce.  Ostravané zde mohou odložit nepotřebné věci a zároveň si odnést něco, co druhým odsloužilo a jim se bude hodit – a přinést tak radost a užitek. Od úterý do soboty si tam mohou zájemci vybrat hračky, knihy, sportovní potřeby, nábytek, nádobí i další věci do domácnosti. Peníze z jejich prodeje budou sloužit k výsadbě zeleně ve městě. Věci, které nabízí re-use centrum, se v průběhu týdne odevzdávají v celkem 11 sběrných dvorech v Ostravě.